Značaj investicionog projektovanja u voćarstvu i njegovi efekti na unapređenje voćarske proizvodnje
Opšti cilј projekta
Unapređenje voćarske proizvodnje kroz investiciono projektovanje u voćarstvu i unapređen transfer znanja od naučno-istraživačkih, visokoobrazovnih i savetodavnih institucija do svih zainteresovanih korisnika.
Primeri pogrešnih investicija u voćarstvu Srbije, koji su postali predmet velikih gubitaka i sudskih sporova, su brojni.
Tipični primeri su investiranje u zasade aronije i leske sa tartufima. Iako najočigledniji, nisu i jedini, pa se greške javlјaju i sa voćnim vrstama koje se tradicionalno gaje i sa kojima smo prepoznati na svetskoj mapi proizvođača i izvoznika. Neargumentovano, i pod uticajem brojnih nestručnih savetnika, proizvođači maline, šlјive i drugih voćnih vrsta su u prošlosti pravili greške, a često i danas pogoršavaju postojeću proizvodnju. Sadeći nove i neproverene sorte, koje po svojim karakteristikama ne odgovaraju našim agroekološkim uslovima i tradicionalnim kupcima, kao i uvodeći nove tehnologije gajenja za koje proizvođači nisu bili dovolјno pripremlјeni, loše strane pogrešnog projektovanja su se brzo pokazale, a nepoverenje između struke, nauke i proizvodnje su sve više produblјavale.
Pre odluke o investiranju u proizvodnju, potrebno je detalјno analizirati više faktora koji predstavlјaju neophodne preduslove uspešnosti gajenja voćaka kod nas.
Osnovni delovi investicionog projekta u voćarstvu, pre svega treba da sadrže analizu tržišta, lokalnog, regionalnog i svetskog u koje je potrebno ugraditi trendove i potencijalnu profitabinost.
Visina investicije je drugi elemenat analize i ona treba da sadrži početne troškove sa elementima kupovine ili zakupa zemlјišta, sadnog materijala, navodnjavanja, opreme i infrastrukture. Planiraju se i neophodni skladišni kapaciteti i transport. Investicija sadrži i tekuće troškove u koje spadaju troškovi rada, održavanja, marketingških aktivnosti i finansijska projekcija o potencijalnim prihodima baziranim na osnovu očekivanih prinosa i tržišnih uslova.
Odabir voćne vrste ili sortimenta se sagledava na osnovu tržišnih potreba i mogućnosti gajenja određene vrste/sorte voćaka. Način finansiranja, subvencije, dostupni zajmovi i grantovi se analiziraju u cilјu određivanja konačne visine investicije. Analizira se i eventualno partnerstvo i investitori koji mogu obezbediti kapital. Upravlјanje rizikom, u smislu obezbeđenja od potencijalnog štetnog delovanja klimatskih faktora i sačinjavanje strategijskog okvira za razvoj proizvodnje koji treba da uskladi špiceve proizvodnog ciklusa i sezonost u plasmanu i prodaji, je takođe bitan momenat projekta.
Deo investicionog projektovanja predstavlјa i diverzifikacija proizvodnje putem gajenja sorti različitog vremena sazrevanja i različitih kanala prodaje. Potrebno je obraditi i marketinški pristup i razvoj inovativnih proizvoda koji se baziraju na kvalitetu, zdravstvenoj ispravnosti i održivosti u dužem vremenskom periodu (sertifikatima izdati od strane akreditovanih tela čime se obezbeđuju više tržišne cene u odnosu na konkurenciju).
Sadržajan investicioni plan obrađuje i načine distribucije i monitoring kojim se prate prihodi i rashodi zbog evaluacije i procene efikasnosti napravlјene investicije uz mogućnost prilagođavanja pristupa zasnovanog na povratnim informacijama i ostvarenim rezultatima.
Temelјnom analizom svake od ovih komponenti, može se kreirati robustan investicioni plan koji pomaže da se osigura održivost i profitabilnost planirane voćarske proizvodnje.
BROŠURA (PDF)
Radionice:
Čačak3. april 2025. godine
Agronomski fakultet u Čačku
Tekst Čačanski glas
Požega
10. april 2025. godine
Poljoprivredna škola sa domom učenika "Ljubo Mićić"
Rekovac
maj 2025. godine
Poljoprivredno-veterinarska škola sa domom učenika
Info
- Program Posebni projekti
- Vodeća NIO Institut za voćarstvo, Čačak
-
Partneri
Agronomski fakultet u Čačku – Univerzitet u Kragujevcu
Polјoprivredna savetodavna i stručna služba Čačak, doo - Rukovodilac dr Darko Jevremović
- Trajanje 2024-2025
